UPCE

Všechno se počítá a zúročí také na záchranářských soutěžích

1. 8. 2022

Záchranáři jedou celý rok naplno. Teoretická i praktická příprava, nespočet hodit odborné praxe, nácvik modelových situací, mnoho povinných kurzů.
Všechno se počítá a zúročí i na záchranářských soutěžích. Výsledkem jsou zkušenosti a dovednosti, které studentům pomáhají před nástupem do praxe. Stejně jako pro sportovce, tak i pro budoucího záchranáře je to vše trénink.  

Před koncem akademického roku se konala jedna z posledních soutěží před letní sezónou Rozkoš Rescue 2022.
19. ročník záchranářské soutěže organizované Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže Náchod. Soutěže se pravidelně účastní studenti i absolventi Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Tu letošní doslova opanovali. Umístění v silné konkurenci 35 týmu v kategorii Profi Rozkoš Rescue a 13 týmů v kategorii Rozkoš Rescue jen dokazuje jejich kvality. V kategorii PROFI získaly studentské týmy první, třetí a čtvrté místo. Další soutěžní týmy se rozhodně nemusí za své výkony stydět. Obsadily velmi slušná místa v tabulce.

 

  1. místo „Fousatý semena“- Budiš (zaměstanenc FZS), Semrád (absolvent), Holeka (student), Kosan (externí)
  3. místo „Perníkaři“ - Kočí, Strašík, Žampach, Malíková (studenti)
  4. místo „Load & Go“ - Matuch, Soukup, Chalupník (studenti), Průša (absolvent)
11. místo „Ledviny kameny“ - Ledvinová, Pourová, Hejcmanová, Svobodová
18. místo „Múdré sovy pálené“ - Dvořáková, Jeřábková, Šaršonová (studenti), Procházka (absolvent)
19. místo „A bude hůř“ - Backa, Weiserová, Holínková, Dostálková (studenti)
24. místo "Paramedic" - Mach, Puczek, Cikrle (studenti), Stejskalová (externí)
 

 


Vyzpovídali jsme pro vás zástupce dvou soutěžních týmu studentů Zdravotnického záchranářství FZS UPCE.  Z mnohých jsou už letošní čerství absolventi.
 

Ptáme se Josefa z týmu „Perníkáři“, jehož tým získal bronzový pohár (Josef Strašík, Matěj Kočí, Petr Žampach, Týna Malíková).

Vidím, že některé týmy už jsou stálice.  Známe vás v tomhle složení i z nácviků a soutěží v simulovaných jinak reálných situací vyžadující přednemocniční neodkladnou péči – PNP (dále modelovky). Jak jste se dali dohromady a vytvořili soutěžní tým?
Já, Petr a Matěj jsme společně zapálení do modelovek. Hned od prváku na adaptačním kurzu na Krasnici jsme se dohodli, že bychom rádi jezdili spolu. Týnka se k nám přidala teď na Rozkoš. Musím říct, že vnesla svým ženským elementem úplně nový pohled na modelové situace. 
 

Předpokládám, že tréninkem na soutěže je i samotná účast na nich i pravidelné modelovky v průběhu studia na fakultě. Čím víc, tím lépe pro vás.
Jak jste se připravovali na soutěž? Něco speciálního? Jsou nějaké typy modelových situací, které si nanečisto společně projíždíte krok od kroku?

Na modelové situace jsme se nejvíc připravovali před soutěží Den první pomoci Ostrava 2021. Byla to naše první záchranářská soutěž. Příprava na Rozkoš Rescue 2022, na tu už nebyl čas kvůli blížícím se státnicím. Nejvíc nás ovšem připravily kurzy v Krasnici organizované Mgr. Holekovou. Jsou to kurzy, které pro nás dělá ve volném čase. Chci tím vyzdvihnout především její zásluhu na našich výsledcích.


Soutěž to jsou body. I malá chyba může rozhodnout o celkovém výsledku soutěže. Drobný detail
a body letí dolů. Mgr. Jindra Holeková mi vyprávěla, že měl někdo kvůli horku vyhrnuté rukávy od záchranářské bundy a hned to znamenalo srážku 50 bodů. Tým tak přišel o místo na bedně. Naštěstí je to jen soutěž, nejde o reálné životy. Ohrnuté rukávy v ostré akci = riziko ohrožení svého zdraví i zdraví pacienta.

Je skvělé, že nás každá modelová situace připravuje na ty trochu očekávané, ale i specifické situace, které se mohou opravdu stát v reálných výjezdech. Jak říkáte, také se nám už stalo, že nás “nachytali” na detailech.  Rozhodčí jsou přísní, ale spravedliví. Je pravda, že si to o to víc člověk pamatuje.


Vnímáte na sobě nějaký posun?
Sami na sobě vidíme určitě velký posun. Z chyb se učíme. Posun je právě díky soutěžím a podobným akcím, kterých se ve volném čase účastníme. Můžeme stále trénovat a zlepšovat své výkony. Práce v týmu je o společné souhře. Co se týká konkrétně Rozkoš Rescue, nemáme proti minulým ročníkům porovnání svých výkonů a jejich hodnocení. Pandemie nás zasáhla už v prvním ročníku bakalářského studia. Takže nám tuto soutěž na 2 roky odepřela.

Na většinu soutěží vás doprovází nebo se alespoň za vámi přijede podívat Mgr. Jindra Holeková. Vidím kolik úspěšných absolventů, nyní aktivních záchranářů, prošlo právě jejíma rukama. Máte pro ni nějaký vzkaz? 
Rád bych využil možnosti a řekl, že jsme moc vděční Mgr. Holekové. Myslím si, že úroveň vzdělávání budoucích záchranářů na pardubické univerzitě by nebyla tak dobrá nebýt jí. Ona je ten typ člověka, který pro ten obor žije. I díky ní plodí fakulta kvalitní absolventy. Věnuje studentům svůj volný čas.
A právě za ten čas a vědomosti jí vděčíme nejvíc. Děkujeme!
 


Vyzpovídali jsme i členku a vedoucí čistě ženského soutěžního týmu Pavlínu z týmu  „Ledviny kameny“, který obsadil 11. místo (složení: Ledvinová Pavlína, Hejcmanová Markéta, Svobodová Adela a Pourová Natálie) 

Jak se dal dohromady ten Váš soutěžní tým?
Náš tým vznikl celkem spontánně a rychle. Každá jsme se chtěly účastnit nějaké soutěže a neměly jsme tým.  Tak jsme se daly dokupy a podle vedoucího týmu vznikl název Ledviny kameny. To jsme ještě netušily, jaká energie v týmu vznikne složením čtyř rázných ženských.  Rozkoš Rescue 2022 byla naše první soutěž. Musím říct, že jsme opravdu nadšené z výsledků a žádná z nás nečekala tak krásné umístění. 

Jak jste se připravovali na soutěž?
Měly jsme pár schůzek, kdy jsme se spíše teoreticky bavily o různých tématech a vzájemně se upozorňovaly na možné zapeklité situace, které by mohly nastat. Ve složení našeho týmu jsme se účastnily i modelovek ve škole. To nás také naučilo lépe spolupracovat. 


Jsou nějaké modelové situace, které si procházíte krok po kroku?
Krok po kroku jsme měly připravenou resuscitaci, aby měl každý svou pozici a věděl, co dělat. Celkově jsme měly rozdělené jednotlivé kroky. Áďa s Natkou zjišťovaly stav fyziologických funkcí a já s Market jsme řešily především diagnózu a další potřebné postupy. 
 

Co váš tým a chyby, které sráží body? 
Projevují se rozdíly zajetých postupů v různých krajích :) a občas také drobné neshody týmu složeného ze čtyřech rázných holek, kdy každá má svůj, samozřejmě nejlepší názor a požaduje jiný postup :) Máme na čem pracovat.

Pánové nám poskytli jedno z dalších videí ze záchranářské soutěže, kde jsou nejen samotnými aktéry, ale jsou i jeho tvůrci.
 


Nevynechali jsme ani samotnou garantku odborné praxe závěrečných třetích ročníků bakalářského studijního programu Zdravotnické záchranářství na FZS UPCE a zeptali se Mgr. Jindry Holekové.
 

Troufám si říct, že se historicky dle výsledků studenti FZS UPCE umísťovali na záchranářských soutěžích vždy velmi dobře. Důkazem je fakultní vitrína plná trofejí. Když se budeme bavit konkrétně o našich studentech, máte pocit, že se jejich úroveň zvyšuje?
Úroveň připravenosti studentů se určitě zvyšuje a určitě nejen u našich záchranářů. Nicméně, když budu mluvit právě o nich, tak je to nejen díky novým modelům, kvalitnímu vybavení fakulty a pravidelným simulacím. Studenti se přípravě a tréninku věnují nejen v rámci studijních povinností, ale i ve svém volnu. Účastní se nepovinných nácviků. Soutěže jsou často o víkendech. A co je důležité, vzájemně se jako parta v ročníku motivují a hecují se k lepším výkonům. Další motivací je účast bývalých studentů ve výuce.
 

Rozumím tomu tak, že absolventi FZS UPCE přichází přímo z praxe a mohou jim sdělit své osobní zkušenosti?
Ano, přesně tak. Už to je motivace, když přijde někdo, kdo studoval stejný obor na stejné fakultě. Poctivě makal. A teď třeba pracuje na svém vysněném místě. Pracovitost a vytrvalost se vyplácí.  

 

A když si lehce vypůjčím jednu otázku „Jaký je stav studentů záchranářů v Čechách, respektive na FZS?" Jinak řečeno, nemusíme se obávat? Hlásí se k nám šikovní, schopní, a právě proto zvládají náročné studium a dělají dobré jméno fakultě?
Pokud se budeme bavit o záchranářích vycházejících z naší fakulty, opravdu mohu prohlásit, že se neztratí. Jsou připraveni zvládnout náročnou práci ať už v nemocnici, nebo na záchranné službě. Určitě nechci říci, že ví všechno, ale jsou správně nasměrováni a znají a umí základy, na které mohou navazovat v profesním vzdělávání.

 

Níže speciální galerie nejen z archivů našich studentů

Michaela Zákoutská
Centrum péče o zdraví, Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice