default alt fzs

Published: 07.01.2017

Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice si letos připomíná 10 let od svého vzniku a patnáct let od začátků výuky vysokoškolských nelékařských zdravotnických oborů na Univerzitě Pardubice.

Samostatná fakulta vznikla před deseti lety, k 1. lednu 2007, jako šestá fakulta Univerzity Pardubice přeměnou z Ústavu zdravotnických studií založeného na Univerzitě Pardubice o pět let dříve, tj. k 1. lednu 2002, ve spolupráci s tehdejší Střední a Vyšší zdravotnickou školou v Pardubicích a Krajskou nemocnicí Pardubice.

Činnosti fakulty byly v uplynulých patnácti letech rozvíjeny z dlouholetých odborných zkušeností a navazují na vysokou prestiž vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků v Pardubicích, jehož kořeny sahají až do roku 1930. Nejdelší tradici má na pardubické Fakultě zdravotnických studií vzdělávání všeobecných sester a porodních asistentek. V době před patnácti lety patřila vznikající fakulta ve vzdělávání těchto bakalářských oborů v České republice mezi první čtveřici (mimo systém lékařských fakult).

V současné době má Fakulta zdravotnických studií 800 studentů-vysokoškoláků, nabízí 10 atraktivních studijních oborů v rámci 7 studijních programů bakalářského, magisterského i doktorského stupně studia. Všechny studijní obory jsou připravovány v souladu s potřebami a požadavky praxe a trhu práce a mají jasně definované cíle studia a profily absolventa.

„Studijní obory Fakulty zdravotnických studií patří každoročně k nejvyhledávanějším na Univerzitě Pardubice. Do některých oborů jako např. Všeobecná sestra či Zdravotnický záchranář převyšuje zájem uchazečů o studium několikanásobně, a to až 4krát kapacitní možnosti výuky na naší fakultě,“ říká nynější děkan fakulty prof. MUDr. Josef Fusek, DrSc.

„Během svého desetiletého, respektive patnáctiletého dynamického rozvoje fakulta vychovala celkem 1613 odborníků, vybudovala si stabilní pozici v regionu, stala se etablovanou odbornou institucí v České republice a získala si dobré jméno i v zahraničí,“ dodává děkan Fusek.

Bakalářské studijní programy jsou koncipovány v souladu s požadavky Evropské unie. Jejich absolventi se po ukončení studia mohou ucházet ve své odbornosti o pracovní zařazení v zemích EU.

V navazujících magisterských studijních programech mohou absolventi bakalářských studijních oborů Všeobecná sestra, Ošetřovatelství a Porodní asistentka získat kromě úplného vysoko&#x161...