img_20191016_085308uprav_139500.jpg

Published: 18.10.2019

Na zahraniční návštěvy jsme na Fakultě zdravotnických studií poměrně zvyklí, ale setkání studentů a pedagogů, které proběhlo ve středu 16. 10. bylo přece jen výjimečné. Jednak svým rozsahem, přijelo celkem třináct studentů a pedagogů, jednak zemí původu, protože Francie nebývá často domovskou zemí našich návštěv.

Francouzští kolegové z regionu Centre-Val de Loire, ze vzdělávací instituce École Régionale du Travail Social poskytující bakalářské vzdělání v sociálně zaměřených oborech si přijeli vyměnit zkušenosti se studenty a pedagogy zdravotně-sociálního studia FZS. Kromě svých studijních projektů prezentovali také systémy sociální politiky a podpory v praxi zdravotních a sociálních služeb svých zemí. I přes některé rozdíly bylo znát shodné vnímání důležitosti sociální péče.

Hosté z Francie detailně zaměřili své prezentace na sociální situaci ve Francii a na misi svého studijního programu „Technický vychovatel“ se speciálním zaměřením na práci s hendikepovaným člověkem. Upozornili také na legislativu o hospitalizaci pacienta a zdraví, která mj. podchycuje propojení nemocnice a obce skrze domácí sociální a zdravotnické služby, význam Krajské zdravotnické agentury a další aspekty této problematiky.

Zaznělo mnoho důležitých myšlenek, mezi nimi byla zdůrazněna oficiální aktivita francouzské sociální péče Zpráva Piveteau (sociální mise), tedy myšlenka, která stanovuje kolektivní povinnost umožnit životní dráhu bez přerušení osobám se zdravotním postižením a jejich blízkým. Tuto ideu lze považovat za inspirativní i pro nás.

Po celou dobu setkání probíhala aktivní diskuze nad prezentovanými tématy s konstatováním, že se sociální a zdravotní péče v obou zemích ubírá podobným inkluzivním směrem, přičemž na francouzské straně jsou zkušenosti v této oblasti dlouhodobější. Věříme, že toto setkání přineslo nejen předání užitečných zkušeností, ale bude základem k navázání dlouhodobější spolupráce v oblasti zdravotní a sociální péče o klienty a pacienty.