who_blood_165633.png

Published: 14.06.2021

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Fakulta zdravotnických studií ve spolupráci s Nemocnicí Pardubického kraje, a. s. podporuje dárcovství krve nejen mezi studenty a zaměstnanci Univerzity Pardubice, ale i širokou veřejností.

Darujete krev? Nebo byste chtěli darovat a nevíte, kdy a jak začít? Co na Světový den dárců krve 14. června?

V celé České republice chybí asi 100 000 dárců. Také v Pardubické nemocnici na transfúzním oddělení uvítají nové dárce. Která krevní skupina je nejžádanější? MUDr. Helena Geierová, primářka transfúzního oddělení, uvádí, že obecně to nelze říct a konkrétně Pardubická nemocnice má zájem o dárce všech krevních skupin. Pro darování krve jsou ale zajímaví dárci s negativním Rh faktorem, protože tuto krev lze podat jak Rh negativnímu, tak Rh pozitivnímu pacientovi.

Co paní primářka vzkazuje těm, kteří o dárcovství teprve přemýšlí a nejsou si jistí, zda je krev potřebná? „Nejlépe se ve svém okolí informujte u někoho, kdo již krev daruje. Samotný odběr krve trvá pouze 10 minut, ovšem je třeba počítat, že dárce stráví na našem oddělení delší dobu. Vzhledem k administrativním úkonům, krátkému vyšetření u lékaře i občerstvení. Máme nyní zajímavou zkušenost s lidmi, kteří prodělali covid a přišli darovat poprvé rekonvalescentní plazmu, jejíž odběr trvá až 40 minut. A tito lidé zjistili, že odběr zvládli velmi dobře a zůstávají jako pravidelní dárci, což nás velmi těší“.

Děkujeme Vám všem, kdo darujete krev, i těm, kdo dárcovství krve podporujete.