Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

00823l_130248.jpg

Publikováno: 02.04.2019

Česko se připojí k Mezinárodnímu dni porozumění autismu. 

Od  2. dubna do konce měsíce se zbarví do modra mnohá místa v České republice.

Univerzita Pardubice v modré

U příležitosti Světového dne porozumění autismu (World Autism Awareness Day), který se již tradičně koná 2. dubna,  se mnohá místa po celém Česku zapojí do této celosvětové kampaně „Light it up blue“, česky „Rozsviťme se modře“. V podvečer tohoto dne se v oknech rozsvěcují modrá světla nebo se účastníci kampaně např. oblékají do modrého oblečení – modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblastí, ve kterých mají lidé s autismem největší potíže.

Osvětová kampaň „Česko svítí modře“ vznikla jako projekt platformy Naděje pro autismus v roce 2014 s cílem zvyšovat povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra. Letošní 3. ročník kampaně tak opět vyjadřuje podporu a uznání lidem žijícím s autismem v České republice. Historicky poprvé si svět připomněl existenci autismu 2. dubna 2008.

Valná hromada Organizace spojených národů rozhodla v prosinci roku 2007, že 2. duben bude Světovým dnem autismu. Děti, ale také dospělí s vrozeným onemocněním nervové soustavy autismem, trpí nejvíce. Kvůli autismu nerozumějí tomu, co vidí, slyší a prožívají. Dospělý jedinec se dnes už může s touto nemocí sžít a naučit se postarat o sebe.

Liht it up blue

NAUTIS