default alt fzs

Published: 13.11.2012

Dvoudenní trénink (14. a 15. listopadu) čeká na studenty 2. a 3. ročníků bakalářského studijního oboru Zdravotnický záchranář na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Zdravotně-záchranářská akce "Modelové situace v první pomoci a přednemocniční péči" má připravit budoucí záchranáře na zásah a poskytnutí odborné pomoci při reálných, život ohrožujících situacích.

Každý den si čtyřicítka studentů ve skupinách po čtyřech vyzkouší, zda dokážou správně reagovat a poskytovat první pomoc laickou i tu odbornou. Na osmi stanoviších budou figuranti, kteří budou hrát role lidí s akutním zraněním či lidi přímo ohrožené na životech.

"V závislosti na snaze vytvořit maximálně reálné prostředí, v němž budou záchranáři po ukončení studia svou praxi vykonávat, budou mít figuranti svá zranění nalíčená pomocí profesionální kosmetické sady, která umožňuje simulovat např. otevřené fraktury či žilní krvácení. Kromě maskování budou při jednotlivých modelových situacích využívány i výukové modely (např. resuscitační model, model, kde se dají poslouchat srdeční ozvy a dýchání, model na punkci hrudníku apod.),"dodává k připravenému tréninku vysokoškolských záchranářů Mgr. Martina Jedlinská, vedoucí Katedry ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií UPa a dodává:

"Konkrétně budou studenti na stanovištích řešit např. ošetření rány po kousnutí psem, zajištění místa dopravní nehody a ošetření účastníků této nehody, dále komunikaci se slepým pacientem, nebo co dělat, když někdo na ulici dostane infarkt."

Tento zdravotně-záchranářský trénink souvisí s výukou předmětu urgentní medicína či odbornou praxí studijního programu Specializace ve zdravotnictví a je vedena Mgr. Jindrou Holekovou, DiS., z oddělení urgentní péče na Katedře ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií.

Trénink modelových situací bude probíhat ve vnitřních prostorách i venkovním terénu areálu Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice v Průmyslové ulici (395, Pardubice - Černá za Bory).

Studenti bakalářského studijního oboru Zdravotnický záchranář trénují své získané dovednosti také při různých soutěžích - pravidelně se již čtvrtým rokem účastní většiny záchranářských soutěží v České republice pořádaných, ve kterých se úspěšně umísťují vždy do 4. místa. Posledními úspěchy jsou dokonce 1. místo ze studentské soutěže "Záchranáři", pořádané občanským sdružením JRS medici v Rokytnici nad Jizerou, a 3. místo přivezli ze studentské soutěže "Až na dno", pořádané občanským sdružením Legalize it, o.s. ve Skryjích.