dsc310378480.jpg

Published: 16.06.2023

Univerzita Pardubice uspořádala pro veřejnost tradiční Vědecko-technický jarmark, a to už podvanácté. Jedna z největších akcí propagujících vědu zaplnila Pernštýnské náměstí v centru Pardubic. Návštěvníky čekaly interaktivní ukázky ve 25 speciálních stanech. Akci  i letos navštívila tisícovka dětí a dospělých z celého kraje.

Vysokoškoláci seznámili zábavnou formou děti i dospělé s mnoha vědeckými disciplínami. Během programu si návštěvníci vyzkoušeli například práci stavebního historika, procvičili si mozek u matematických hrátek, seznámili se s drony a roboty, potrénovali paměť se zdravotníky, navštívili stánek U Kouzelné zkumavky, vyrobili část středověké knihy nebo si prověřili znalost bezpečné jízdy na silnici. Zapojili se také do veslařských závodů nebo poznávacího testu osobností a míst Pardubic. Děti si na infostánku vyzvedly vědecký index, do kterého získávaly razítka a na závěr je čekalo malé překvapení.

Univerzita přizvala na svoji popularizační akci také partnery s dalším zajímavým programem. Náměstí ozvláštnily ukázky hasičů nebo interaktivní chemická show ze Střední průmyslové školy chemické. S policií zájemci nahlédli do tajů práce kriminalistů a DELTA - Střední škola informatiky a ekonomie i Střední zdravotnická škola Pardubice nabídly zajímavosti ze světa robotiky i zdraví.