Zdravotnictví přitahuje. Enormní zájem o program Všeobecné ošetřovatelství

28. 4. 2021

Univerzita Pardubice láme rekordy v přihláškách. Největší zájem je o studium na Fakultě zdravotnických studií.

​Zhruba 5 500 přihlášek už dorazilo na Univerzitu Pardubice. Enormní zájem je o vzdělávání na Fakultě zdravotnických studií. Pandemie potvrdila středoškolákům a jejich rodičům, že práce ve zdravotnictví je potřebná a prestižní.

Největší zájem je o studium na Fakultě zdravotnických studií. Tyto vysokoškolské studenty hojně využívala době pandemie zdravotnická zařízení napříč Pardubickým krajem. 

Zdravotní sestra je nyní obor, který chce na pardubické univerzitě studovat největší počet lidí. Zatímco loni se do studijního programu Všeobecné ošetřovatelství hlásilo 256 lidí, letos je to 452 zájemců.

Poprvé v historii překročil zájem o studium nelékařských studijních programů hranici jednoho tisíce uchazečů. Ve srovnání s minulým rokem je to přibližně o 30 procent více. 

Zvýšený zájem o studium na naší fakultě připisujeme mimo jiné i růstu prestiže zdravotnických nelékařských povolání, jejichž význam a důležitost potvrdila a zviditelnila světová pandemie covidu19,“ říká děkanka Fakulty zdravotnických studií Jana Holá.

 

Do bakalářských studijních programů by mělo nastoupit přibližně 400 uchazečů. Největší zájem je právě o studium v bakalářském studijním programu Všeobecné ošetřovatelství, kde eviduje fakulta podaných přihlášek dokonce o 50 procent více.

„Současná situace odráží vysokou potřebu zejména sester a ukázala, jak společensky relevantní tyto obory jsou,“ zdůrazňuje Holá. Pandemie způsobila obrovský zájem o zdravotnické obory. 

Zatímco loni přišlo na Fakultu zdravotnických studií 863 přihlášek, letos jich je 1 138. To je třicetiprocentní nárůst.

Mezi vyhledávané zdravotnické obory patří například i zdravotnický záchranář. Na fakultu se však více než v minulých letech hlásí také zdravotní sestry z nemocnic, které si doplňují vzdělání, aby mohly přejít na vyšší pracovní pozici.

Loni se jen do kombinovaného studia Všeobecné ošetřovatelství hlásilo cca 70 lidí, letos dostala Fakulta zdravotnických studií 160 přihlášek.

Někoho vede k podání přihlášky fakt, že ve zdravotnictví nebude problém sehnat práci, u jiného uchazeče zase zdravotníci povýšili poté, jak pečovali v první linii o nakažené koronavirem.

 

Univerzita v číslech

Zhruba 5 500 přihlášek zatím letos eviduje Univerzita Pardubice, 
z toho 1 138 bylo letošních přihlášek na Fakultu zdravotnických studií, loni jich bylo 863
452 přihlášek přišlo letos na Všeobecné ošetřovatelství, 256 jich bylo loni. 
160 přihlášek dorazilo do kombinovaného studia Všeobecné ošetřovatelství, loni jich přišlo o devadesát méně.

 

20. dubna 2021 

Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/univerzita-pardubice-zdravotnictvi-prihlasky-pandemie-fakulta.A210417_604031_pardubice-zpravy_skn

Michaela Zákoutská
Centrum péče o zdraví, Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice