img-20230324-wa0005_200703.jpg

Published: 27.03.2023

Projekt Fakulty zdravotnických studií a Univerzity Pardubice UPCE HEALTHCARE CLUB (HCC) získal ocenění Domu zahraniční spolupráce 2022

Ceny DZS 2022

Ceny za nejúspěšnější projekty mezinárodního vzdělávání si během slavnostního večera v pražském Slovanském domě převzali zástupci šesti organizací a dva jednotlivci. Ceny byly udíleny v osmi kategoriích, které reflektují prioritní oblasti vzdělávání komunikované Evropskou komisí i národní Strategií 2030+. Projekty tak soutěžily v kategoriích inkluze a diverzita, udržitelnost, digitalizace, participace, flexibilita a inovace a internacionalizace. Speciální cenu získali také jednotlivci v kategorii vyjíždějících a přijíždějících účastníků. Do závěrečného výběru nominovali zástupci Domu zahraniční spolupráce letos celkem 36 projektů, ze kterých 14členná odborná porota vybírala vítěze. UPCE Healtcare Club byl oceněn v kategorii FLEXIBILITA A INOVACE
Zde jsou držitelé Ceny DZS 2022 https://bit.ly/3Zt826t

UPCE Healthcare Club už více než dva roky pomáhá cizincům na UPCE najít vhodného lékaře, poskytuje rady v případě mimořádných událostí i pro prevenci, a také základní psychologické a sociální poradenství. https://fzs.upce.cz/fzs/upce-healthcare-club

Každý projekt a iniciativa je o lidech a jejich úsílí. Ani v Upce Healthcare Clubu tomu není jinak. Tvoří ho studenti Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice (FZS) budoucí zdravotníci, kteří poskytují podporu a pomoc zahraničním studentům a zaměstnancům univerzity. Součástí týmu jsou i lidé, kteří zajišťují podporu administrativní. Velmi důležitým článkem je koordinátor HCC Pavla Hrnčálová, která úzce spolupracuje se studenty. První osoba - kontakt, na kterou se obrátí zahraniční studenti nebo akademici z Univerzity Pardubice. Člověk, který úzce spolupracuje se studenty FZS a řeší další logistiku cílené zdravotní péče. V případě, že je nutné navštívit lékařskou ordinaci, domluví pro ně termín a zajistí i doprovod. Studenti doprovázejí klienty při návštěvě u praktických lékařů nebo v nemocniční ambulanci. Asistují rovněž u různých typů prohlídek a na nejrůznějších odděleních, jako je například zubní, alergologie, gynekologie, kožní nebo je doprovází i na rehabilitaci.

„Největší přínos má Healthcare Club pro naše zahraniční kolegy a studenty. Pomáhá jim s orientací v cizím prostředí a v jim neznámém zdravotnickém systému, ale nabízí i rady a asistenci. Tím jednoznačně zvyšuje kvalitu života během pobytu na Univerzitě Pardubice a v České republice,“ říká prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice doc. Ing. Petra Bajerová, Ph.D.

Prakticky klub funguje tak, že zahraniční studenti nebo akademici z Univerzity Pardubice, kteří chtějí požádat o pomoc, nejprve kontaktují koordinátorku. Ta vyhodnotí, zda jejich situace vyžaduje návštěvu lékaře, nebo bude stačit konzultace s lékařem po telefonu. V případě, že je nutné navštívit lékařskou ordinaci, domluví pro ně termín a zajistí i doprovod. Studenti Fakulty zdravotnických studií doprovázejí klienty při návštěvě u praktických lékařů nebo v nemocniční ambulanci. Asistují rovněž u různých typů prohlídek a na nejrůznějších odděleních, jako je například zubní, alergologie, gynekologie, kožní nebo je doprovází i na rehabilitaci.

„Healthcare Club má významný přínos pro naše studenty, kteří poskytují podporu zahraničním kolegům v cizí řeči. Rozvíjejí si nejen svoje odborné zdravotnické znalosti a dovednosti, ale také svoje jazykové dovednosti. Zkušenost s péčí o pacienta jiné kultury je navíc připravuje na obdobné situace v jejich budoucí profesi,“ uvedl proděkan pro internacionalizaci a rozvoj Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Mgr. Jan Pospíchal, Ph.D.

Ke všem zapojeným směřuje toto ocenění, kterého si na fakultě velmi vážíme, stejně tak jako jejich práce. Potřeba péče o zdraví si nevybírá ten správný čas a tým UPCE Healtcare Club je vždy připraven pomoci.