dsc137985770.jpg

Published: 18.10.2023

Šestý kongres České komory porodních asistentek se uskutečnil 14. října na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Hlavním tématem kongresu byla multioborová spolupráce v porodní asistenci, což je zvláště aktuální v době nadcházejících změn v oblasti porodní asistence.

Kongres byl pořádaný pod záštitou Ing. Michaely Matouškové, MPA, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje, a doc. RNDr. ThLic. Karla Sládka, Ph.D., MBA, děkana Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Poděkování patří nejen organizátorům, ale i všem sponzorům, kteří kongres podpořili: Alpine Pro, Aniball, Boiron, Dítě v srdci, La Natali, Lucie baby foto, Linde, Multi-mam, Nedoklubko, Weleda.

První část kongresu zahrnovala přednášky a sdělení o vývoji legislativy v porodní asistenci, historii profesních sdružení a jejich významu. Markéta Moravcová informovala o tvorbě Koncepce porodní asistence v České republice.

Odborný obsah kongresu odlehčilo vystoupení kouzelníka Davida Kopeckého, které zpestřilo program a navodilo pozitivní atmosféru.

Následující bloky se věnovaly tématům jako sdružená péče, respektující péče během porodu, a využití standardizovaných pacientů ve výuce budoucích porodních asistentek. V dalším významný bod kongresu se soustředil na projekt péče o rodinu a partnery v péči o předčasně narozené děti.

Třetí část kongresu přinesla různorodé přednášky od kolegyň s různými profesními pozadími, zaměřující se na multidisciplinární přístupy. Témata zahrnovala přežívání v ženském kolektivu, supervizi ve zdravotnických týmech a fyzioterapeutická doporučení po fyziologickém porodu.

Kongres zakončily studentky studijního programu Porodní asistence prezentacemi svých výzkumů a bakalářských prací.

Děkujeme všem účastníkům, kteří přispěli k úspěchu kongresu, a těšíme se na další setkání příští rok!

Za organizátorky Markéta Moravcová a Helena Poláčková.

Soubory ke stažení Velikost
zprava-z-vi-kongresu-ckpa85792.docx - docx 280 kB