Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_0489_204006.jpg

Published: 01.06.2023

V pondělí 29. května proběhl na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice slavnostní akademický obřad instalace nového děkana doc. RNDr. ThLic. Karla Sládka, Ph.D., MBA.

Obřadu se zúčastnili zástupci vedení Univerzity Pardubice v čele s rektorem prof. Ing. Liborem Čapkem, Ph.D., zástupci vedení ostaních fakult Univerzity Pardubice i dalších spolupracujících univerzit. Mezi pozvanými nechyběli ani zástupci vedení partnerských organizaci, vedoucí pracovišť, další významní hosté a zaměstnanci fakulty. Po instalaci děkana proběhlo jmenování proděkanů fakulty.

Novým pracovním týmem děkana a členy vedení fakulty jsou:

Mgr. Markéta Moravcová, Ph.D. - proděkanka pro studium a vzdělávací činnost,
Mgr. Vít Blanař, Ph.D. - proděkan pro vědu a tvůrčí činnost,
Mgr. Eva Hlaváčková, Ph.D. - proděkanka pro vnitří záležitosti,
Mgr. Jan Pospíchal, Ph.D. - proděkan pro vnější vztahy.
Ing. Hana Theer Vítková - tajemnice fakulty


Instalační projev děkana doc. RNDr. ThLic. Karel Sládek, Ph.D., MBA
 

Vaše Magnificence pane rektore, Spectabiles, Honorabiles,

vážený profesorský a akademický sbore, vážení hosté, milí kolegové,

instalace nového děkana měla vždy výsostně slavnostní charakter a je událostí celé akademické obce. Vždy když něco nového začíná, je dobré se hezky rozloučit s obdobím, které skončilo. Proto mi nyní dovolte předat květinu paní docentce Janě Holé jako výraz poděkování za její funkční období.

Přijmout funkci děkana Fakulty zdravotnických studií je pro mě jako člověka přírodovědně i humanitně vzdělaného výzvou, kterou bych chtěl opřít o odkaz ženy,
ke které se obory moderního ošetřovatelství hrdě hlásí. Je jím nám známá Florence Nightingale. Její život mnozí znáte. Hluboce věřící dívka ze šlechtické rodiny složila zkoušku z ošetřovatelství v roce 1851 a jako ošetřovatelka záhy odjela pomáhat do válečné zóny na Krym. Kromě zranění tam vojáci trpěli i tyfem, cholerou a dalšími infekčními chorobami. Odvážně proto prosazovala reformu vojenského zdravotnictví. Přes všechny problémy, narážení na stereotypy a odmítání se nikdy nevzdávala. Usilovala o důslednost v hygieně a dbala na pravidelnou stravu nemocných. Byla si vědoma celostní péče o nemocného člověka, proto pro nemocné zřizovala i knihovny a kavárny. Byla tak v podstatě průkopnicí zdravotně-sociální péče. V jejím zápalu
za dobrou věc jí pomáhala její víra. Obětování se službě druhým a odvaha být nemocným vždy na blízku si vybraly svoji daň na zdraví jejího těla, protože i ona onemocněla cholerou, úplavicí a revmatismem. Nikdy se ale nevzdávala, dále psala knihy a roku 1860 založila ošetřovatelskou školu. Její kniha „Poznámky o ošetřovatelství“ se stala pomyslnou biblí počátků nejen moderního ošetřovatelství, ale svou inspirací dala základ pro rozvoj dalších zdravotnických nelékařských oborů. Florence Nightingale je svědectvím toho, že jedna žena může změnit zdravotnictví.

Florence Nightingale jsem při této instalaci připomenul proto, že jsem v nadějích mnohých akademických pracovníků naší fakulty viděl podobnou touhu dále rozvíjet svůj obor a posouvat ho dál, zlidštit, zavést nové poznatky – a tím zlepšit kvalitu péče. Před mnohými stereotypy, překážkami, možná odmítáním bych vás chtěl povzbudit, abyste se nikdy jako Florence Nightingale nevzdávali. Jako děkan vám ve vašem úsilí budu oporou a vždy na blízku.

A nyní mi, Vaše Magnificence pane rektore, dovolte představit a předat mým spolupracovníkům, proděkankám a proděkanům, insignie, tyto pomyslné fakultní „korunovační klenoty“ akademiků. Kolegium již v antice znamenalo sdružení lidí se stejným zájmem, později na univerzitě poradní orgán rektora a děkana. Nasazením řetězu chci symbolicky vyjádřit projevenou důvěru svým spolupracovníkům se slibem, že vašim radám budu vždy naslouchat, abych se mohl správně a spravedlivě rozhodnout. Když přijímáte řetěz, byl bych rád, abyste tímto gestem i vy vyjádřili vůli,
že ke mně jako děkanovi chcete být upřímní, pravdomluvní a loajální. Jen ve vzájemné důvěře a přátelství budeme vytvářet tým se společným zájmem.
 

Karel Sládek