Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

163195321_3745722785464755_8601111385734247564_n_162378.jpg

Published: 09.04.2021

Modelové situace jsou důležitou součástí praktické výuky budoucích Zdravotnických záchranářů. Každý rok si studenti FZS mohou vyzkoušet zásah u hromadné nehody, práci s vysílačkami a další aktivity. V březnu 2021 byl jeden týden výuky věnován právě „modelovkám“, které si studenti velmi chválí, protože je dobře připraví i na reálnou praxi.

Pro první den modelovek si studenti třetích ročníků připravili modelové situace pro studenty druhých ročníků. Každý přípravný tým měl supervizora, který dohlížel na správnost hodnocení. Následující den byly uskutečněny modelové situace pro studenty třetích ročníků, připravované akademiky a odborníky z praxe. Tam si studenti kromě přednemocniční péče vyzkoušeli i modelové situace ze zdravotnického operačního střediska, urgentního příjmu, či oddělení ARO.

V dalších dnech si studenti prvních ročníků vyzkoušeli takzvané skill labs, což je metoda zaměřená na nácvik praktických dovedností uplatnitelných v praxi bezprostředně po ukončení studia. Konkrétně se jednalo o nácvik resucitace dospělé ženy. Ve stejný den studenti třetích ročníků zvládli v rámci „modelovek“ události spojené s hromadným postižením osob (UHPO). Proti předcházejícím ročníkům se ovšem nejednalo o cvičení se živými figuranty, a to z důvodu dodržení epidemiologických vládních opatření. Před samotným UHPO proběhl nácvik třídění raněných tzv. TRIAGE, což je systém, který zraněným v závislosti na jejich poranění určuje způsob ošetření a pořadí odsunu. Cílem třídění je poskytnout konkrétnímu zraněnému náležitou péči, a to v odpovídajícím čase a na vhodném místě. Dále si studenti vyzkoušeli práci s vysílačkami a dozvěděli se základní informace o radioprovozu při hromadném neštěstí.

Záchranářka a akademický pracovník Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, Mgr. Jindra Holeková, DiS., která každoročně tuto akci připravuje, doplňuje. „Letošní modelovky se setkaly s velkým ohlasem ze strany studentů. Děkujeme také firmě RCS Brno – radiostanice.cz, a.s., která nám zdarma zapůjčila 10 ručních radiostanic právě na zajištění reálné komunikace s dispečinkem při řešení mimořádné události. Velmi nás těší, že nejen v rámci modelovek spolupracují v oboru i naši absolventi. O hladký průběh cvičení a také o kvalitní zpětnou vazbu studentům se zasloužili i absolventi oboru Zdravotnický záchranář. Extra poděkování směřujeme jednomu z nich Bc. Robertu Krejnusovi, který ukázal své schopnosti krizového řízení. Poděkování patří i záchranářkám ZZS kraje Vysočina Mgr. Heleně Palasové a Miloslavě Havlíkové, lektorkám, které studenty učily rozpoznat a zvládnout porod a ošetření novorozence v terénu, ať už doma, v sanitním voze, či jinde mimo zdravotnické zařízení“.

Vzkaz od studentů Zdravotnického záchranáře, "studium Záchranářství si bez modelovek představit nedokážeme".