Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

122115813_352367006033292_2875830023832286167_n_154196.jpg

Published: 20.10.2020

Fakulta zdravotnických studií pokračuje v podpoře nelékařských zdravotnických profesí.

Chceme ukázat atraktivitu a smysluplnost vysokoškolského studia zdravotnických nelékařských oborů a vysokou uplatnitelnost našich absolventů na trhu práce. Formou rozhovorů, článků, reportáží a příběhů společně s námi nahlédnete do života zdravotníků.   


Bc. Tereza Vašíčková, absolventka Fakulty zdravotnických studií v oboru Porodní asistentka.

Pracuje na oddělení šestinedělí ve šternberské nemocnici i v neziskové organizaci Loono. Momentálně v rámci praxe učí na VOŠ všeobecné a dětské sestry, kterým se snaží ukázat, že na svou práci mohou být hrdé.

Proč se Tereza rozhodla pro obor Porodní asistence?

K oboru porodní asistence ji zavedla velká náhoda. Vždycky chtěla pracovat v nemocnici, takže prvotní myšlenky na gymnáziu byly o medicíně. Tereza říká: „Když jsem ale byla na Gaudeamu v Brně, potkala jsem zástupkyni z Univerzity Pardubice, která mi vyprávěla o oboru porodní asistentka. No a měla jsem jasno. Nakonec jsem po maturitě nastoupila do Pardubic a začala jízda, kterou jsem si nikdy předtím nepředstavovala.“

Loono a jejich osvěta  

Tereza je velmi aktivní, pokračuje v magisterském studiu Učitelství odborných předmětů pro zdravotnické školy na Univerzitě Palackého, současně pracuje na oddělení šestinedělí v Nemocnici Šternberk a je také takzvanou „loonogirl“, tedy školitelkou v neziskové organizaci Loono. Loono je nezisková organizace, která šíří povědomí o prevenci vážných nemocí. Tereza dodává: „V současné době jsem školitelka Loono, a přestože teď nemůžeme školit lidi face to face, snažíme se alespoň pomoci webinářů online. Loono je pro mě jedna z nejlepších zkušeností. Díky Loono jsem měla možnost mluvit o porodnictví v rámci rozhovorů a samozřejmě šířit prevenci mezi lidmi“.

Nejhezčí moment kariéry

Jako nejhezčí moment kariéry hodnotí Tereza úplně první porod, který odvedla sama. Chvíle, kdy už vše řešila úplně sama, mentorka pouze tiše dohlížela a nijak její práci a komunikaci s klientkou nenarušovala. Zároveň za nejhezčí momenty považuje být u toho, kdy se z ženy a muže stanou rodiče: „Je to něco, co každý nemá možnost zažít a já jsem v tu chvíli tam jenom pro ně. Ale každý den, kdy odcházím z práce s tím, že jsem byla dobrou porodní asistentkou na oddělní šestinedělí, je pro mě odměnou a skvělým momentem.“

Profesní život a cíle

Ve svém profesním životě by chtěla Tereza pracovat na porodních sálech, což by se jí mohlo brzy splnit. Chtěla by se věnovat i vzdělávání porodních asistentek a všeobecně ošetřovatelství. Chtěla by, aby se studentky porodní asistence více sjednotily, což je projekt, na kterém již aktuálně pracuje. Není to ale vůbec jednoduché, jelikož studenti mají času málo, což je i v současnosti kvůli koronaviru ještě složitější. Tereza doplňuje: „Byla bych ráda, kdyby studenti nelékařských oborů více spolupracovali se studenty lékařství. Ráda bych také viděla ve výuce více simulačních metod. Právě tam by mohli spolupracovat napříč obory a vyzkoušet si jaké je to společně kooperovat“.

Proč studium na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice?

Tereza je z Moravy, ale chtěla studovat v jiném městě, zároveň ale nechtěla do příliš velké Prahy. Pardubice pro ni byly jasná volba. Fakultu by pro studium jednoznačně doporučila: „Fakulta se snaží na sobě neustále pracovat, za což jsem velmi ráda, a nemá okolo sebe tu bublinu pozlátka jako některé velké univerzity. Jsem nadšená také z nových prostor pro fakultu, které se do budoucna plánují. Studium ošetřovatelství vám sice něco vezme, ale hodně dá, a to nejen vědomosti, ale i zkušenosti a třeba i přátelství.“ 

#STUDUJFZS