Eva Welge, MSc, BSc
e-mail: eva.welge@upce.cz
telefon: +420 466 037 809
ORCID ID: 0000-0002-2642-0009
Vědní oblasti:
3. Medical and Health Sciences
30304 Public and Environmental Health
30307 Nursing
5. Social Sciences
50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics (and education systems)
Vědecké působení:
Odborné zaměření Evy Welge, MSc, BSc, je pevně zakořeněno v oblasti porodní asistence, kterou vystudovala na University of West London v Londýně a které je propojeno s neonatologii.
Její vědecké a tvůrčí zaměření vychází původně z oborů Porodní asistence a ošetřovatelství. Od září 2022 je doktorandkou na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové, její zaměření PhD. studia se věnuje výzkumu na novorozenecké jednotce intenzivní péče v pardubické nemocnici, v rámci mezinárodní spolupráce s Finskem. Její současný výzkum se zaměřuje na úzkou spolupráci s rodiči a jejich zkušenosti během hospitalizace novorozenců. Zároveň se věnuje výzkumu v oblasti simulačních metod ve výuce zdravotnických oborů. Aktivně propaguje a školí porod do vody zaměřený na EBP v rámci nefarmakologických metod tišení porodních bolestí. Eva Welge je členkou České komory porodních asistentek a Royal College of Midwives ve Velké Británii, kde je registrována pod Nursing and Midwifery Council (NMC).
Od roku 2018 vyučuje v bakalářských studijních programech a provádí výzkum v oboru Porodní asistence na Katedře porodní asistence, perioperační péče a zdravotně sociální péče Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.
Ve svém výzkumu se zaměřuje na ošetřovatelskou péči, často ve spojení s oborem veřejné zdravotnicví. V této oblasti se soustředí na zkušenosti rodičů během hospitalizace jejich nedonošeného novorozence a dopady na jejich duševní zdraví a na kvalitu ošetřovatelské péče.
Eva Welge je v současné době členkou vědeckého týmu pod profesorkou Liisou Lehtonen z University of Turku, který se věnuje problematice zlepšení neonatologické péče v ošetřovatelství. Soustředí se zejména na možnosti časného zapojení členů rodiny do péče o nedonošené děti a celkového pozitivního dlouhodobého dopadu na ně. Tato skutečnost otevírá nové směry výzkumu, které se týkají změny péče v souvislosti s novými poznatky v oboru neonatologie.
Mezinárodní spolupráce:
MD. Liisa Lehtonen, Professor in Paediatrics and Adolescent Medicine, Head of the Division of Neonatology at Turku University Hospital in Turku, Finsko Denise Hall, MRes, BSc, Senior Lecturer, Department of Midwifery, Kingston University of London, Velká Británie
Nejvýznamnější projekty:
Program: IGS (23/24) Název projektu: Zkušenosti rodičů s jednotkou intermediární péče (IMP) v nemocnici Pardubice a.s. Poskytovatel: MŠMT, Hlavní příjemce: Univerzita Pardubice / Fakulta zdravotnických studií, Hlavní řešitel: Eva Welge MSc BSc, Období řešení projektu 2023-25.
Program: IGS (2021) Název projektu: Modelové situace jako metoda výuky a jejich začlenění do celoživotního vzdělávání v porodní asistenci. Poskytovatel: MŠMT, Hlavní příjemce: Univerzita Pardubice / Fakulta zdravotnických studií, Hlavní řešitel: Mgr. Markéta Moravcová, PhD., Období řešení projektu 2021.
Program: IGS (2020) Název projektu: Příprava modelových situací pro porodní asistentky a jejich začlenění do plánované přípravy jednotného systému celoživotního vzdělávání pro porodní asistentky. Poskytovatel: MŠMT, Hlavní příjemce: Univerzita Pardubice / Fakulta zdravotnických studií, Hlavní řešitel: Eva Welge MSc BSc, Období řešení projektu 2020.
Nejvýznamnější vědecké publikace:
Moravcová, M. - Poláčková, H. - Welge, E., 2022. Základy porodní asistence I. Univerzita Pardubice, Pardubice, ISBN978-80-7560-424-8
Welge E., Šenkeřík M. a Štupáková M., Parents Involvement and Experiences of Neonatal Special Care Baby Unit in Pardubice Hospital. In: POSPÍCHAL, Jan (ed). 7. ročník mezinárodní konference Kvalita a její perspektivy: Nové výzvy ve zdravotnictví: Pardubice, Česká republika, 20.dubna 2022: sborník příspěvků. Pardubice: University of Pardubice, EU, 2022, s.29, ISBN 978-80-7560-411-8 (pdf).
Moravcová M., Welge E. Modelové situace jako metoda ve výuce porodní asistence. Praktický Lékař 2020; 100 (Supplementum), p. 33-37.
Welge E., Moravcová M., Regulace porodních asistentek ve Velké Británii a v České republice. Logos Polytechnikos 2020; 11(1), p.13-26.
Kompletní přehled publikací a projektů naleznete na profilu Evy Welge na UPCE.CZ.