Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

pkn_pgk_111849.jpg

Současnost kliniky

Porodnicko gynekologické oddělení pardubické nemocnice bylo otevřeno v r. 1930.

Mám-li mluvit o jeho současnosti, nemohu nezmínit znamenitou práci předchozích generací sester, porodních asistentek, lékařů a primářů. V čele oddělení se vystřídali postupně primáři prof. dr. Gála (1930-59), dr. Hanousek J. (1959-63), dr. Kleisl (1963-77), dr. Michl (1977-84), dr. Bezděk (1984-85), dr. Hanousek L. (1985-2007). V r. 2003 byla budova kompletně zrekonstruována do dnešní podoby. Velkou zásluhu na této rekonstrukci měl pan prim. MUDr. Hanousek a vrchní sestra Zita Hamašová.

V r. 2009 se porodnicko-gynekologické oddělení po splnění náročných kritérií změnilo rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva školství v Porodnicko-gynekologickou kliniku. Tato změna tak vyjádřila úzké sepětí s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice při přípravě bakalářek a magister v oblasti porodní asistence, ale i významný podíl na přípravě studentů medicíny Lékařské fakulty v Hradci Králové.

V současnosti na klinice pracuje 16 lékařů na plný úvazek a 8 na úvazek částečný. Klinika má 72 lůžek standardních a 3 lůžka intenzivní porodnické péče. Poskytuje velmi kvalitní péči jak v oblasti porodnické, tak v oblasti gynekologické. Spolu s neonatologickým úsekem dětského oddělení jsme perinatologickým centrem intermediární péče, porody jsou u nás možné od 32. týdnu těhotenství (31+1). 

Díky špičkovému ultrazvukovému přístroji firmy GE (Voluson 10) se nám podařilo zdokonalit vyšetření jak gynekologické, tak zejména vyšetření těhotných se zaměřením na vrozené vývojové vady a případné poruchy vývoje plodu v průběhu těhotenství. K dispozici máme i sondu pro 3D a 4D zobrazení. Takové zobrazení využíváme vedle diagnostiky i pro potěšení budoucích maminek, kterým zhotovujeme obrázky obličeje ještě nenarozeného dítěte. Prenatální diagnostika se stále více přesouvá do prvního trimestru. Ve shodě se současnými trendy se kombinovaný prvotrimestrální screening stal nejdůležitější metodou při diagnostice aneuploidií. Těhotným ženám s pozitivním testem (UZ vyšetření spolu s odběrem krve) nabízíme genetickou konzultaci přímo na naší klinice a podle indikace genetika potom provádíme invazivní prenatální diagnostiku, tj. odběr plodové vody nebo choriových klků, které podezření potvrdí nebo vyloučí. Nabízíme i možnost neinvazivního stanovení karyotypu plodu stanovením fetální DNA v krvi matky. Těhotným ženám je poskytováno i genetické poradenství při jakékoliv osobní i rodinné zátěži.

V gynekologii poskytujeme služby v plné šíři, a to včetně nejradikálnějších onkogynekologických operací zevních rodidel, pochvy, čípku děložního, dělohy a vaječníků. Provádíme onkogynekologické operace včetně pánevní a paraaortální lymfadenektomie. Součástí naší operativy jsou i rozsáhlé výkony laparoskopické, provádíme detekci sentinelových uzlin pomocí indicyaninové zeleně. Od roku 2015 jsme centrem vysoce specializované onkogynekologické péče, úzce spolupracujeme s onkologií a patologií, ale i s radiodiagnostickým oddělením (CT, MRT, PET-CT). Pokud jde o moderní genetické vyšetření u onkologických pacientek, spolupracujeme s externí laboratoří.

Naší celorepublikovou doménou je provádění operací poševním přístupem. Rychlá rekonvalescence a kosmeticky výhodný výkon (bez jizvy na břiše) favorizuje tuto operační techniku. Dělohu odstraňujeme převážně poševní cestou, často zároveň i vaječníky a vejcovody (vaginální hysterektomie s bilaterální adnexektomií). V indikovaných případech provádíme před hysterektomií laparoskopii (LAVH – laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie). Součást naší nabídky je ale i totální laparoskopická hysterektomie (TLH), obzvlášť u pacientek s velmi úzkou pochvou.

Dalším těžištěm naší kliniky je urogynekologie. Máme akreditaci I. st. pro vzdělávání v nástavbovém oboru. Urogynekologická poradna je v provozu třikrát za týden, součást diagnostiky je urodynamické, ultrazvukové i cystoskopické vyšetření. Provádíme celou škálu rekonstrukčních operací dna pánevního při sestupech orgánů malé pánve: závěs za sakrospinózní vazy, závěs za sakrouterinní vazy (vaginální operace), závěs za os sacrum a za ligamentum iliopectineum (laparoskopický přístup). Provádíme i dělohu zachovávající rekonstrukční výkony. Participujeme na multicentrické studii porovnávající rekonstrukci přední stěny poševní klasickou metodou s metodou TOCR (transobturator cystocele repair). 

Pro stresovou inkontinenci provádíme páskové operace, transobturatorní i retropubické. Dle nového trendu aplikujeme stále častěji tzv. bulking agent do stěny močové trubice („Bulkamid“). Při refrakterní hyperaktivitě močového měchýře (overactive bladder syndrome) provádíme cystoskopickou aplikaci Botulotoxinu do stěny močového měchýře.

Naši vědeckou činnost prezentujeme na mezinárodních konferencích (především IUGA a EUGA) a publikujeme v recenzovaných i impaktovaných časopisech.

Na klinice probíhá celoročně výuka studujících Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Měsíčně probíhají klinické semináře, spíše sporadické jsou workshopy pro porodní asistentky uspořádané Fakultou zdravotnických studií. FZS se podílí i na předporodních kurzech pro budoucí maminky a tatínky.

Mimo odbornou péči o ženy se snažíme také neustále vylepšovat prostředí na naší klinice tak, aby byly budoucí i stávající maminky, jakož i naše pacientky maximálně spokojeny. Návštěvy na klinice jsou možné kdykoliv a k porodům se není nutno registrovat. Máme v suterénu kliniky tělocvičnu pro cvičení v těhotenství, spolupracujeme s rehabilitačním oddělením v oblasti poruch pánevního dna po porodu. 

Velkou odměnou nám je velký počet děkovných dopisů, kterých si nesmírně vážíme. Zároveň nás však zavazují v nastoupené cestě nepolevovat a špičkovou péči o ženy nejen z našeho regionu udržet, a ještě dále dle nejnovějších poznatků medicíny rozvíjet. 

Dr. med. Germund Hensel, Ph.D.
přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice, NEMPK a.s.