PhDr. Karolína Rumlová, MBA vedoucí v Oblastní charitě Pardubice.
Karolína je jednou z prvních absolventek oboru Zdravotně-sociální pracovník. Kromě vedoucí funkce v Oblastní charitě přednáší na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice a je členkou komunitního plánování pardubického magistrátu i členkou Komise pro sociální a zdravotní věci při Radě města Pardubic.
Karolína pracuje v Oblastní charitě Pardubice na pozici vedoucí Služeb pro rodiny s dětmi. Nabídka na pozici sociální pracovnice, která pomáhá rodinám s dětmi v tíživé sociální situaci, ji zaujala natolik, že na této pozici působí dodnes.
Proč jste si vybrala obor Zdravotně sociální pracovník?
„V prvé řadě mě zaujal samotný obor, jeho náplň v rámci předmětů a pracovní uplatnění. Praxe a exkurze během studia byly přínosné pro mé budoucí působení v oboru. Aktuálně stále čerpám znalosti a dovednosti, které jsem se naučila během studia. Studium mi umožnilo pochopit smysl a poslání mého povolání. Jsem jedním z prvních absolventů oboru Zdravotně-sociální pracovník a jsem hrdá na to, že mohu propagovat smysl, cíl a poslání této profese“.
Co považujete za nejhezčí moment svého studia a své kariéry?
„Nejhezčích momentů mého studia bylo mnoho. Skvělý kolektiv spolužáků, výborné odborné vedení ze strany přednášejících akademiků, kontakt s klienty sociálních služeb během praxí, úspěšné skládání zkoušek a prospěchové stipendium,...“.
Co Vás na práci nejvíce baví? Co je naopak nejtěžší?
„Nejvíce mě baví každodenní interakce s lidmi, kteří potřebují mou pomoc a podporu. Má práce je velice flexibilní a různorodá, takže je můj pracovní den pokaždé jiný. Díky své vedoucí pozici se mohu vzdělávat i v dalších oblastech, například manažerské dovednosti (titul MBA). Velice obohacující je pro mě i působení na FZS v akademické pozici.
Nejtěžší jsou momenty týkající se práce s týranými, zneužívanými a zanedbávanými dětmi. Těžké momenty vnímám také tehdy, když jsou porušovány lidská práva. Celkově se jedná o profesi náročnou na psychiku člověka, protože se týká těžkých životních osudů.“
Jak Vaši práci ovlivnilo studium na FZS?
„Studium na FZS mi ukázalo správný profesní směr. Díky studiu dělám práci, která mě baví a naplňuje. Studium mě naučilo orientovat se ve zdravotní a sociální oblasti ve všech směrech. Po ukončení studia jsem neměla problém s plněním pracovních úkolů, vše pro mě byla výzva. Náročné zkoušky a požadavky ze strany přednášejících akademiků mě výborně připravily na život v reálném životě“.
Co byste vzkázala našim budoucím studentům? Proč by si měli vybrat obor zdravotně sociální péče?
„Díky studiu na FZS získáš odborné znalosti a dovednosti, které můžeš úspěšně uplatňovat ve své praxi ve zdravotnických zařízeních či sociálních službách dle svého výběru a vybrané cílové skupiny. Studium uvítá každý, kdo chce na sobě pracovat v rámci seberozvoje a chce se naučit vše, co se týká sociální práce ve zdravotnictví či sociálních službách. Moc za tuto studijní příležitost děkuji akademickým pracovníkům, kteří mi během studia byli oporou.“